V současné době se na trhu úspěšně daří polovodičovým technologiím s diodami LED, osazenými na čipech nejrůznějších parametrů a tvarů. Výrobci se soustředili na veškeré typy osvětlení počínaje žárovkami s paticí E27 přes patice GU10 až k halogenovým reflektorům pro náročná řešení v exteriérech. S rostoucím výkonem a svítivostí zároveň klesá i cena výrobků a tyto postupně nahrazují stávající systémy a zdroje postavené na principech luminoforů, halogenových baněk s kovovým vláknem, a vysokotlakých nebo nízkotlakých výbojek.
LED diodové žárovky s paticí GU10
Tento systém využívaný v bodových světlech nebo v různých svítidlech ve stylu lustrů a lampiček je podle statistických průzkumů druhým nejvyužívanějším typem v domácnostech, po klasické edisonovské patici E27.
Vlastnosti žárovek Classic GU10
· Nejčastěji jde o teplé nebo studené bílé světlo o teplotách chromatičnosti v rozsahu od 3000 do 5000 Kelvinů. Některé modely mohou být tzv. RGB, s libovolně volitelným barevným spektrem.
· Poměrně solidní úhel vyzařování světelného paprsku 120 stupňů, a to o intenzitě 350 lumen při příkonu pouhých 4,5 W. Tyto žárovky plně nahradí své předchůdce – vláknové žárovky o příkonu 32 W.U typu Classic je světelná účinnost přibližně 80 lumen/W.
· Velmi dlouhá životnost více než 30 tisíc hodin, což je přibližně při každodenním svícení po dobu 10 hodin (např. osvětlení reklamních ploch nebo vitrín v obchodech) více než 8 let. Přitom cena jednoho kusu LED diodové žárovky je přibližně 100 korun.
· Cenová kalkulace úspory elektřiny – jestliže LED diodovou žárovkou nahradíte starou vláknovou o příkonu 32W, ušetříte při denním svícení 4 hodin ročně na jedné žárovce 200 korun za elektrickou energii.
· Počet spínacích cyklů – životnost těchto světel počítá se zhruba 25 tisíci cykly vypnutí a zapnutí, což by znamenalo po dobu 10 let denně rozsvítit tuto žárovku zhruba šestkrát.
· Index podání barev – zpravidla je velmi vysoký RA vyšší než 80 a lze je tedy takřka považovat za plnospektrální světelné zdroje.