Švadlenky a krejčí – profesionální i amatérští krejčí a švadleny se bez nití neobejdou, je to základní pracovní potřeba, podobně jako pro elektrikáře kleště a šroubovák. Nitě rozdělujeme nejen podle barev, ale zejména dle materiálu na přírodní a syntetické. Z přírodních vláken jde nejčastěji o bavlnu, hedvábí a len, syntetické nitě se zhotovují převážně z polyesteru a polyamidu (silonu).
Materiál také určuje, v jakých délkách budou nitě navinovány na špulky. Nejkratší jsou hedvábné v deseti metrech délky, ty ostatní se pak navinují po stech, pěti stech a tisíci metrech. Návin pět tisíc metrů se používá pouze pro speciální šicí stroje, tzv. overlocky nebo coverlocky, kde je vyšší spotřeba nití vázána na specifický steh.
Domácí hobby – v předchozím odstavci jsme naznačili, že nitě využívají i amatéři, to je samozřejmé, protože i ti pracují zejména na šicích strojích, anebo nitě potřebují k ručnímu sešívání či obšívání. I domácí švadlenky potřebují mít zásobu nití v různých barvách, které odpovídají barvě zpracovaného materiálu. V tomto směru není žádoucí žádný kompromis, protože i nepatrně odlišný odstín barvy nitě vůči látce bude patrný, a výsledek nebude odpovídat vašim představám.
Osamělí muži – zvláštní kategorii zájemců o nitě tvoří osamělí muži, žijící bez rodičů i bez partnerky. Ti si musí sami poradit v situacích, kdy se jim utrhne u košile či u kalhot knoflík, rozpárá šev u trička, anebo se objeví díra na ponožce. Mnohem levnější a praktičtější je mít doma zásobu syntetických i přírodních nití ve více barvách, nežli kvůli drobné závadě na oděvu nakupovat nový. Ruční šití není tak namáhavé, pokud je v malém rozsahu, a někteří muži si takto zvládnou některé oděvy zkrátit či jednoduše upravit. Ovšem i mnozí muži mívají doma šicí stroj, protože šití a přešívání oděvů není typicky ženská práce.