V současné době je obrovský zájem mezi lidmi o mořské řasy. Jsou zařazovány do kategorie superpotravin pro mimořádný obsah některých živin. Jednou z nejvíce ceněných je Kelp neboli Kombu, která se dokonce podává i zvířatům jako preventivní a léčebný prostředek na celou řadu neduhů.
Kelp neboli Kombu
Mořská řasa Kelp je pojem, s nímž operuje i Tradiční čínská medicína a makrobiotika. Tam ji lidé znají pod názvem Kombu (nepleťte si ji s Kombuchou – to je houba) a na našem trhu se objevila již před mnoha lety. Je natolik významná, že bychom jí měli věnovat pozornost mnohem více, než nezdravým pochutinám typu sladkostí a výrobků z bílé mouky. Docela obyčejná mořská zelenina totiž obsahuje téměř všechny minerální prvky, které vyžadují orgány pro tvorbu látkové přeměny v lidském organismu.
Kombu je také pevně zakotvena v Japonsku a v Tibetu, kde se přidává jako rostlinná přísada do polévek a omáček, aby nahradila veškeré přísady živočišného původu. Čínská medicína ji předepisuje na celou řadu onemocnění, a tím hlavním důvodem je výživová hodnota a také čisticí schopnost. Očistné vlastnosti jsou připisovány např. kyselině alginové, která na sebe váže v tlustém střevě toxické látky, a pomáhá je z těla vyloučit stolicí. Možná i to je jedním z důvodů, proč se rakovina tlustého střeva vyskytuje u Asiatů velmi zřídka.
Významná při vaření luštěnin
Luštěniny obsahují tzv. antinutriční látky, které brzdí využívání živin obsažených v semenech. Abychom je eliminovali a zlepšili jejich stravitelnost, měli bychom přidávat při vaření v tlakovém hrnci některé bylinky, např. majoránku nebo bazalku. Mnohem lepší je nechat je povařit s řasou Kelp, která zkrátí dobu varu až téměř o jednu třetinu a zároveň jídlo obohatí o železo, vápník, hořčík, jód, zinek, selen, vanad, molybden, chrom a některé další prvky, které nejsou mnohdy v klasické zemědělské půdě v takovém množství vůbec přítomny.