Vzpomínáte na své dětství jako na jedno velké dobrodružství? Na imaginárního kamaráda, se kterým jste trávili celé dny venku na zahradě, na dny plné dobrodružných výprav po sídlišti kolem domu a na balancování nad propastí, která se náhle zjevila uprostřed obývacího pokoje? Ano dětská fantazie nazná mezí.
Naplno se začíná rozvíjet okolo roku a půl stáří dítěte a vrcholí v předškolním věku. V tomto věku se malé děti často bojí bubáků pod postelí a strašidel ve skříni. Na nás rodičích pak je jim podat ochranitelskou ruku, pevnou náruč a dodat pocit jistoty, že se jim nic nestane. Navíc tím potomkovi utváříme hranice, co je skutečné a co už není. Je to moc důležité pro jejich další rozvoj a budoucí život.
Batole pomocí fantazie zpracovává každodenní novinky a zážitky. Předškolák díky představivosti rozvíjí celkově svou osobnost. Rozhodně z nich vyrostou velcí myslitelé, dospělí se schopností řešit problémy, přinášet inovace a být kreativní v životě.
Je na místě si říci, že bychom fantazii malých osůbek měli co nejvíce živit a rozšiřovat. Podpoříme tím genialitu každého jedince. A jak nejlépe na to? Je několik možností.
· tvořte co nejvíce uměleckých děl– kreslete, malujte, vystřihujte, lepte, kombinujte jednotlivé styly a používejte nevšední nástroje. Krom obyčejných tužek a štětců, zkuste malovat prstami, kouskem klacíku, použijte, co vám přijde doslova pod ruku. Na papíře tak vyroste úžasný fantasy svět, plný barev, struktur a technik.
· čtěte – nezáleží na tom, jestli otevřete dětské knížky nebo ranní noviny. Řeč je spojená s jemnou motorikou a ta zase s představivostí. Děti vnímají váš hlas, rytmiku, řeč těla, slovní spojení a ty starší bude zajímat i obsah mluveného slova.
· poslouchejte hudbu– tančete, zpívejte a vychutnejte si každý libý zvuk u vás doma. Vezměte hrnce, vařečky a pořádně si zabubnujte. Jindy zase svému potomkovi přehrajte píseň oblíbené kapely. Má to stejné účinky jako již zmíněné čtení.
Věnujte dětem svůj volný čas a umožněte jim vyrůst v silné jedince.