Citronovou trávu, jinak také citronelu můžete znát pod různými názvy – citronela, voňatka, vousatka nebo lemongrass. Jedná se o rostlinu hojně využívanou zejména ve vietnamské, thajské a indické kuchyni. Přidat ji můžete do polévek, k drůbežímu a rybímu masu. Nezkazíte nic, pokud ji zkombinujete s kari kořením, česnekem nebo koriandrem. Omáčkám s kari dodá pikantní chuť. Používáme ji sušenou nebo čerstvou nakrájenou do pokrmů.
Citronelu můžete použít k přípravě lahodného osvěžujícího čaje nebo do koupele. Má totiž spoustu léčivých účinků.
Citronela a její léčivé účinky
Citronela se používá jako čaj, který pozitivně působí na trávicí ústrojí. Zvláště jater, žlučníku a při nevolnostech a to díky citralu, nerolu, limonenu a geraniolu, který rostlina obsahuje. Celkově usnadňuje trávení
Příznivě působí také na snižování krevního tlaku, protože napomáhá rozšiřování cév a posiluje srdce. Dále snižuje hladinu cholesterolu a má antioxidanční účinky. Blahodárně působí také na poruchy nervového původu.
Tipy na další využití citronely
Pěstování citronely
Protože patří mezi exotické byliny, pěstujeme ji jako přenosnou rostlinu, v zimě by nám na zahradě vymrzla. Jedné se o vytrvalou tropickou trávu. Letnění od jara do podzimu ji, ale bude vyhovovat. Dopřejte ji také občasné přihnojování. Nejlépe ji umístění na plném slunci – získá tak největší obsah silic. Zeminu jí dopřejte hlinito – písčitou a propustnou, aby vám kořeny nezahnívaly. Zálivku má ráda vydatnou, ale zemina nesmí být trvale přemokřená.
Na zimu rostlinu přeneste do bytu nebo ji přezimujte v chladnější místnosti a dopřejte ji teplotu alespoň 10°C. Zálivku omezte.
Citronelu můžete vypěstovat ze semen, nebo odkopkem od starší rostliny. Bez problémů ji seženete také v zahradnictví.