Proč se mnoho lidí bojí zubaře? Protože se domnívá, že zákrok bude tak bolestivý, že z něj budou v ordinaci omdlévat. Rozhodně to tak ale nemusí platit vždy a také ne u každého dentisty.
Dobrý zubař pracuje bezbolestně
V první řadě to chce najít zubaře v Praze, který pracuje tak, aby se pacient u něho cítil v bezpečí. Může být sice zpočátku trochu nervózní, ale musí svému lékaři důvěřovat. Dobrý zubař si totiž uvědomuje, že pokud se mu pacient bude v křesle svíjet, cukat, křičet, a mít tendenci prchat, nemůže odvést kvalitní práci. Musí se především dobře soustředit na to, co dělá, a k tomu potřebuje pacienta klidného, proto včas také aplikuje anestetikum. Týká se to jak extrakcí zubů, tak i práce zubní vrtačky a pochopitelně i odstraňování nervů u poškozených zubů, čištění kanálků a nasazování korunky. Nemusíte pak mít obavy, že vás něco bude bolet, a můžete být docela v poklidu.
Hygiena
Před návštěvou ordinace ji nesmíte zanedbat, vyčistit zuby je nutné velmi pečlivě, a to i mezizubním kartáčkem, případně mezizubní nití, je-li to třeba. Buďte ohleduplní také k zubaři a dopřejte si raději pokrm méně výrazné chuti, např. lehčí zeleninový salát a luštěninovou pomazánku. Jednak vám nebude páchnout z úst, což je typické např. pro hovězí guláš s cibulí a česnekem, a zároveň se nebudete cítit tak těžce a zákrok budete i lépe snášet.
Alkohol a léky
Zdá-li se vám, že potřebujete před návštěvou zubní ordinace uklidnit, rozhodně nekombinujte alkohol a léky. S alkoholem se raději úplně rozlučte a s léky buďte opatrní, zvláště s vědomím, že zubař nasadí anestetika, což by způsobilo značnou zátěž na vaše srdce, játra a ledviny. Snažte se i lékům raději vyvarovat, a pokud jste nemocní, máte zvýšenou teplotu, jste nachlazení nebo máte dokonce chřipku, lékařský zákrok u zubaře odvolejte a přeobjednejte se na jiný termín.