Pokud chcete svému tělu při mírné močové infekci odlehčit od zátěže, kterou představují antibiotika, není nic jednoduššího, než nakoupit zásobu produktů s brusinkami. Účinky brusinek dnes již nerozporuje snad žádný lékař, a jejich působení je i vědecky podložené. Kterými látkami je ale zprostředkován jejich efekt?
· Vitamín C – známý antioxidant, jehož zvýšený příjem je doporučován při jakémkoli onemocnění. Pomáhá likvidovat volné radikály a tím napomáhá zvýšení imunity. Může také zpomalovat stárnutí Vašeho těla.
· Vitamín E – taktéž antioxidant, který se ale na rozdíl od předchozího podílí především na ochraně buněčných membrán před radikály, a zejména před lipoperoxidací. Pomáhá tedy buňkám udržet vlastní integritu, a tímto mechanismem zlepšuje nejen imunitu, ale i celkový zdravotní stav.
· Proanthocyanidiny – látky, které nám nejvíc pomáhají při léčbě infekce močového traktu. Jedná se o molekuly, které mají schopnost vázat se na bakterie. Zabraňují jim v přilnutí na sliznice a tím napomáhají jejich odchodu ven z těla. Stejným mechanismem jako v močovém traktu bojují tyto látky i s bakteriemi v dutině ústní. Tím zlepšují ústní hygienu, stav zubů i dásní. Brusinky můžete tedy nasadit při onemocnění dásní nebo při různých onemocněních zubů.
· Polyfenoly – substance, jejichž vliv směřuje především na kardiovaskulární systém. Představují podpůrnou léčbu při různých onemocněních srdce a cév. Snižují i riziko vzniku jejich chorob. Přímo pomoci mohou údajně při vysokém krevním tlaku a nadměrné srážlivosti krve. Jelikož brusinky zabraňují agregaci krevních destiček, měli by se jejich konzumaci vyhnout pacienti užívající léky s podobným účinkem – tedy snižující srážlivost krve. Nebezpečné jsou i pro lidi s poruchami srážlivosti. Ve jmenovaných případech totiž mohou způsobit vážně ohrožující krvácení.
· Vláknina – jak je známo, její příjem působí nejen blahodárně na trávicí ústrojí, navíc Vám může i pomáhat s hubnutím.