Necítíte se někdy špatně a nevyčítáte si to, kolik času trávíte online? Na internetu, online nakupováním, chatováním a na sociálních sítích. V dnešní době se už dá mluvit o regulérní závislosti na tomto způsobu sociální komunikace. Lidé často nemají daleko od toho, aby vyhledali odbornou pomoc, když internetu a sítím příliš propadnou. Takzvaným ,,scrollováním“ (ustavičným projížděním příspěvků na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu, kdy jenom přejíždí palcem po obrazovce nahoru a posouvají se tak po hlavní stránce) a dopisováním s dalšími uživateli online tráví více času, než je zdravé, a zanedbávají kvůli tomu jiné a obvykle mnohem důležitější činnosti.
Když člověk bojuje se závislostí, například alkoholovou nebo drogovou, konečné řešení bývá obvykle jen jedno, a tím je kompletní abstinence. Představte si silného kuřáka, který chce se závislostí přestat, ale řekne si, že jedna dvě cigarety denně mu přeci neublíží. Pravděpodobně u tohoto počtu nezůstane, pokud byl dříve zvyklý třeba na jednu krabičku denně. Možná prvních pár týdnů, ale poté do své závislosti spadne znovu a to se bude opakovat dokola, dokud se kouření nevzdá úplně. Jde něco takového podniknout i v ohledu sociálních sítí a používání internetu?
Co se týče internetu, je to popravdě téměř nemožné. K práci nebo ke škole potřebuje internet téměř každý z nás a jsou věci, které se opravdu dají zjistit pouze „vygooglováním“, neboť dojít si půjčit knihu do knihovny a v ní nějaký pojem nebo informaci zní sice velice romanticky a tradičně, ale co si budeme povídat, je to více než zbytečné, když díky internetu zjistíme, co potřebujeme, během pár vteřin, maximálně minut. To je ovšem ta praktická funkce. Co nám znemožňuje vzdát se sociálních sítí, které nás časově omezují, zanedbáváme kvůli nim jiné aktivity a často na nich trávíme čas úplnými zbytečnostmi, je, že se praktická a zábavní funkce čím dál tím více prolínají.
Bez sociálních sítí typu Facebooku bychom těžko věděli o spoustě událostí, novinek, aktualit a asi bychom ani neměli tak určitou představu o veřejném mínění, které se dozvídáme z komentářů pod příspěvky a články. Také se na ně váže čím dál tím větší procento naší celkové internetové komunikace, a to často už nejen s přáteli. Můžeme se tam informovat zprávami od společností
a firem, které tma mají svoje stránky. Často je tam také snazší někoho kontaktovat než například přes e-mail, který je oficiálnější formou internetové komunikace. Nemluvě o tom, že tam kohokoliv téměř jistě dohledáte podle jména (a ani to často není nezbytné) a můžete jim snadno napsat. Proto se nám objevuje otázka, zda bychom si úplným odmítnutím sociálních sítí pomohli, nebo spíš více ublížili
a přišli o mnoho možností. Jejich všestrannost a dosah se navíc postupem času více a více šíří. Znamenalo by to pro nás tedy úplné odříznutí od světa. Je na každém z nás, aby si tuto otázku položil a případně v praxi vyzkoušel.